Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Nová Dedina Hľadať
 
 

V. ročník Čilejkárskeho jarmoku

V sobotu 30. augusta sa to v Novej Dedine hemžilo množstvom domácich aj cezpoľných ľudí, ktorí sa mohli tak trochu preniesť do dôb svojich starých či prastarých mám. Tú možnosť im ponúkol už piaty ročník Čilejkárskeho jarmoku. Od samého rána sa v okolí obecného úradu začali rozkladať jarmočníci, ktorí pod svojimi stánkami ponúkali návštevníkom tradičné ľudové výrobky, pričom nechýbali ani špeciality z čilejkárskeho jedálneho lístka – husacina, lokše, klobásky, štrúdle, varenie slivkového lekváru či koštovka prvého burčiaka alebo kvalitného vína.
V popoludňajších hodinách všetkých pobavil kultúrny program. Vystúpili v ňom tak domáce folklórne súbory – JDS Radosť, detský súbor Pramienok, ako aj zaujímaví hostia. Lákadlom pre strednú generáciu boli nezabudnuteľné piesne v podaní P. Vašeka či pätica ženských zabávačiek známa pod názvom Mrchane. Mladšiu generáciu zasa oslovil večerný hosť – účastníci tohtoročnej Superstar Martin Konrád a Adam Briestenský.
Jarmočnú atmosféru Novodedinčania zavŕšili v nedeľu ďakovnou svätou omšou vo farskom kostole spojenou so zaujímavou výstavou ovocia a zeleniny.
 

Keď rozprávali tradície... 

Preniesť sa mysľou o niekoľko desiatok rokov dozadu, pospomínať na zašlé časy, stretnúť sa s priateľmi, zabaviť sa – to všetko mohli zažiť ľudia, ktorí v sobotu 30. augusta zavítali do Novej Dediny. Konal sa tu totiž už piaty ročník tzv. Čilejkárskeho jarmoku. Čilejkárskeho preto, lebo v tunajšej obci a na okolí ľudia radi používali namiesto spisovného slova „teraz“ slovíčko „čilej“. Jeho organizátori sa snažili prilákať nielen skalných nadšencov a domácich obyvateľov, ale aj nových hostí, o čom svedčila pestrá ponuka sprievodných podujatí.
Jarmok sa tradične odštartoval v dopoludňajších hodinách, keď si jarmočníci rozložili svoje stánky s ukážkami ľudových remesiel a začali s predajom. Návštevníci tak mohli obdivovať rôznorodé výrobky z dreva, prútia, keramiky a najmä krásu čilejkárskeho kroja. Pod jedným zo stánkov, v ktorom ochotne odpovedala na všetky zvedavé otázky týkajúce sa tunajšieho ľudového odevu pani J. Mäsiarová, sa zastavil aj Róbert z Nitry: „Na tomto podujatí som už druhýkrát, veľmi sa mi páči atmosféra celého jarmoku a najmä tunajší kroj. Zaujali ma preto tieto krojované bábiky.“
Tí, ktorí sa zaujímali viac o históriu obce a jej národopisný kolorit, neobišli ani výstavu v priestoroch zasadačky obecného úradu a priestranstvo, na ktorom svoje miesto našli staré hospodárske stroje – koče, traktory, kombajn, ale napríklad i lis na hrozno vyrobený v r. 1931. Maškrtným jazýčkom zasa ulahodili všetky špeciality spojené s čilejkárskym regiónom – lokše s husacinou, perky, guľáš, zabíjačkové špeciality, burčák a blížiacu sa jeseň pripomínala vôňa práve vareného slivkového lekváru.
V popoludňajších hodinách všetky spomínané atrakcie doplnil bohatý kultúrny program, ktorý oslovil všetky vekové kategórie. Na jeho začiatok sa prišli pozrieť aj vzácni hostia – podpredseda vlády Dušan Čaplovič a ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Celým programom ľudí sprevádzala už po druhýkrát moderátorská dvojica Lučko a Jeľa alias Lukáš Mäsiar a Lenka Páleníková, ktorí sa vtipným prekáračkovým spôsobom snažili sprítomniť voľakedajšie zvyky. Podobne všetky domáce súbory – detský folklórny súbor Pramienok i JDS Radosť svojím vystúpením navodili správnu čilejkársku atmosféru. Lákadlom pre strednú alebo staršiu generáciu bol určite Peter Vašek či tzv. Mrchane, tí mladší si zasa počkali na Superstaristov – Martina Konráda a Adama Briestenského. Jedna z domácich návštevníčok A. Nováková sa počas prestávky vyjadrila: „Program sa mi páči, najviac ma zatiaľ zaujal náš súbor dôchodcov so svojím pásmom pesničiek a hovoreného slova.“
Výnimočnosť tohtoročného Čilejkárskeho jarmoku spočívala aj v tom, že sa tak trochu pretiahol do nedele, kedy sa uskutočnila vo farskom kostole v Novej Dedine ďakovná svätá omša za úrodu spojená s prvou netradičnou výstavou ovocia. Podvečer všetky akcie zasa zavŕšil majstrovský futbalový zápas.

Lenka Vlčeková


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka