Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Nová Dedina Hľadať
 
 

VI. ročník Čilejkárskeho jarmoku

O jarmoku po jarmoku

 

Sobota 29. augusta patrila v Novej Dedine už tradične všetkým Čilejkárom.
Konal sa tu totiž šiesty ročník Čilejkárskeho jarmoku. Dopoludňajšie nepriaznivé počasie neprekazilo radosť a odhodlanie všetkých nadšencov, ktorí sa postarali nielen o dobrú náladu formou kultúrneho programu, ale aj predajom kadejakých ľudových špecialít, výrobkov a dobrôt. Hlavný program krátko popoludní slávnostne odštartoval starosta Peter Titurus spolu s predsedom NSK Milanom Belicom. Domáci, hostia či „prindiši“ sa tak mohli zabávať spolu s ľudovými súbormi, spevákmi a zabávačmi. Nechýbala spevácka skupina Novičianka, ktorej tento rok robili garde Veselí chlapi z Kozmáloviec, súbory dôchodcov z Novej Dediny, Hronských Kosih, Cabaj-Čápora. Dychová hudba Hodrušanka vyprovokovala divákov k rôznorodým tanečným kreáciám, zabávač Jožko Bryndza zasa k salvám smiechu. Ozvučenie celého podujatia zabezpečovala a vo večerných hodinách do tanca hrala skupina TAXI.
Labužníci sa mohli nasýtiť tradičnými čilejkárskymi pochúťkami, ako pečenou husacinou s lokšami,
klobásou, zabíjačkovými špecialitami, guľášom, perkami, štrúdľou či burčiakom.
Nevšednou pôsobila i národopisná výstava v priestoroch obecného úradu, keďže tento rok pri príležitosti 65. výročia Slovenského národného povstania bola doplnená o tablo s fotografiami a základnými údajmi o čilejkárskych povstalcoch. Svoj priestor tu našli aj poľovníci a nadšenci paličkovanej čipky.
Ďalšou zaujímavosťou boli vyzdobené priedomia niektorých Novodedinčanov, ktoré peších lákali do zašlých čias našich starých mám a otcov. Náhodní okoloidúci sa tak mohli pristaviť, sadnúť si za prestretý stôl so starým čilejkárskym riadom a preniesť sa atmosférou o niekoľko desiatok rokov dozadu.
O tom, že Čilejkársky jarmok sa stáva tradičným podujatím obce, svedčia aj sprievodné kultúrne akcie, ktoré sa konali počas celého víkendu. Už v piatok to bolo vystúpenie chrámových zborov v kostole v časti Gondovo, v nedeľu zasa výstava plodov zeme v kostole v Novej Dedine, strelecká súťaž na Beňov vrchu či majstrovský futbalový zápas.


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka