Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Nová Dedina Hľadať
 
 

Výstava Jozefa Bôba z Novej Dediny

Jozef Bôb sa narodil v roku 1948 v Novej Dedine, kde prežil celý svoj doterajší život. Po skončení Stredného odborného učilišťa v Leviciach pracoval 39 rokov v Povodí Hrona Levice ako bágrista. Počas týchto rokov sa mu podarilo nájsť v koryte rieky Hron, Ipeľ a Sikenica niekoľko nálezísk, ktoré boli bohaté na rôzne artefakty. Medzi najvýznamnejšie patrí náhrdelník z 5. storočia a hromadný nález sekier zo 14 a 15 storočia.
Tieto nálezy prehĺbili jeho záujem o históriu a začal vyrábať repliky zbraní. Všetky zbrane sú vyrobené podľa rôznych predlôh a nemajú funkčný mechanizmus. Časť zbierky je venovaná aj nadrozmerným exponátom.Na výstave budú vystavené pušky, nože a kuše.

 

Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí čínska opakovacia kuša, ktorej konštrukcia predbehla taktické možnosti moderných samočinných zbraní. Tento koncept bol tak dokonalý, že v priebehu storočí nebolo potrebné previesť na zbrani žiadne zásadné zmeny a používala sa 1600 rokov.
 

 

Signálny kanónik - Odpaľovanie sa dosiahne slnečnými hodinami (pomocou lupy zameranej na panvičku); v presne vymedzenom časovom intervale zaznie výstrel, ktorý oznámi na značnú vzdialenosť koľko je hodín.
 

 

Pištole tohto typu boli viachlavňové zbrane odpaľované jedným odpalom. Rozptyl guliek je lúčovitozvýšený, čo je výhodné v boji osamelého strelca proti presile.

 

Anglická pištoľ z 19. storočia s neobvyklou hranatou hlavňou, najmä vo vnútri.Hranatý projektil dokáže namiesto hladkého priestreluv tele nepriateľa spôsobiť dlhotrvajúce rany, ktoré sa ťažko hoja.

 

Pre 333. návštevníka výstavy počas VIII. ročníka Čilejkárskeho jarmoku je pripravená táto valaška:


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka