Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Nová Dedina Hľadať
 
 

X. ročník Čilejkárskeho jarmoku

V sobotu 31. augusta sa v našej obci uskutočnil jubilejný X. ročník Čilejkárskeho jarmoku. Jarmok vypĺňa akúsi medzeru medzi poriadanými podujatiami tohoto regiónu v oblasti ľudových tradícií. Predstavili sa tu ľudoví remeselníci so svojimi výrobkami, na svoje si príšli aj gurmáni pri špecialitách nášho regiónu, ktorý bol kedysi najväčším chovateľom husí s ponukou pečenej husaciny. A samozrejme že tento kraj je aj  veľkým pestovateľom hrozna a dorábateľom veľmi dobrého vína na svahoch Štiavnického pohoria. A teda nemohol tu chýbať povestný burčiak, ktorého si doprajú znalci vína.

No nielen ľudové remeslá a atrakcie pre deti boli ponúknuté pre návštevníkov. Popoludňajší program patril folklóru. Najskôr členovia FS Vatra z Tlmáč zatancovali myjavské tance a potom tekovské tance. Domáci FS Pramienok z CZŠ sv. Pavla s tanečníkmi a tanečníčkami menšími i väčšími zatancovali a zahrali sa a bolo zaujímavé sledovať tých najmenších, ktorým žilky hrali a tancovali zarovno s veľkými. A to nielen na javisku, ale aj po vystúpení pred javiskom, kde bolo zábavné sledovať nôžky malej tanečnice, ako sa predvádzala. A v krásnom tekovskom kroji bola ako princezná. V ďalšom programe vystúpila FS Rozmajrín z Podlužian so svojím programom v mlyne a spevácka skupina Radosť pri JDS z Novej Dediny zaspievala niekoľko piesní, ba i žartovné slovo povedala. A na záver sa predviedli domáce mažoretky z CZŠ sv. Pavla. Na počúvanie a do tanca zahrala dychová hudba Skýcovanka.

Desiaty ročník Čilejkárskeho jarmoku ponúkol aj ďalšie zaujímavosti. Pred obecným úradom ženy varili slivkový lekvár vo veľkom kotli ako kedysi, súťažilo sa vo varení guľášu a bola vyhodnotená súťaž o najkrajšiu predzáhradku. V budove obecného úradu ste mohli navštíviť poľovnícku výstavu domácich poľovníkov, výstavu z histórie obce a zberateľskú výstavu Jozefa Bôba. Veľmi zaujímavá výstava s artefaktmi rôzneho žánru nás zaujala a prekvapila. Naviac – Jozef Bôb je zberateľ nielen artefaktov, ale aj rodokmeňov rodín, ktoré publikoval vo  fotoknihe, ktorú si musel sám graficky navrhnúť. Veľmi náročná a precízna práca, ktorú treba iba pochváliť.
V budove obecného úradu ste mohli vidieť aj zariadenie, ktoré používali naši predkovia aj s výbavou. Fiókové kasne s krojmi, stôl s lavicami, aj posteľ s vankúšmi, to boli neodmysliteľné doplnky bývania našich predkov. Vari by si to zaslúžilo zriadiť pamiatkový ľudový dom a v ňom nainštalovať bývanie, ako to bolo kedysi a uchovať tak prvky bývania a odevov v malom dedinskom múzeu.

Desiaty ročník čilejkárskeho jarmoku priniesol aj prísľub predstaviteľov obce i kraja na jeho podporu s finančnou i morálnou pomocou, pretože nič nie je krajšie, ako ctiť a vážiť si dedičstvo otcov.


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka